Program KOMPAS - neaktivní
Program je momentálně pozastaven.
Program KOMPAS poskytuje skupině dětí prostor, kde budou přijímány ostatními dětmi a dospělými dobrovolníky. Aktivity na schůzkách jsou zaměřeny na posílení sebevědomí, zlepšení vyjadřování, navázání přátelství, zábavu a celkovou možnost hodnotného trávení volného času. Dobrovolníci si vyzkouší práci ve skupině, vedení menšího týmu, tvorbu programu a poznají více sami sebe.
O PROGRAMU
Program KOMPAS je mentoringový dobrovolnický program, ve kterém nabízíme KOMunikaci, PArtnerství a Spolupráci rodinám a dětem žijících na území hlavního města Prahy a jeho nejbližším okolí, které to mají z nejrůznějším důvodů složitější než jejich vrstevníci. Pomocí programu zvyšujeme sociální adaptaci dětí z těchto rodin prostřednictvím tvorby a podpory bezpečných a fungujících mentoringových skupin dětí a dobrovolníků. Ti se pravidelně scházejí na 2 hodiny týdně po dobu nejméně půl roku a jsou po celou dobu průběžně podporovaní koordinátorkami programu.
Program funguje na území hlavního města Prahy již od roku 2010. Organizace HESTIA – Centrum pro dobrovolnictví, z. ú. má pověření k sociálně právní ochraně dětí a program je akreditován dle zákona o dobrovolnické službě.
Program KOMPAS® je duševním vlastnictvím Dobrovolnického centra, o.s. v Ústí nad Labem. KOMPAS se opírá o podklady kanadského programu P.E.A.K.
Pro koho je program KOMPAS určen?
Program je určen dětem ve věku 6 až 15 let, které to mají z nejrůznějších důvodu složitější než jejich vrstevníci a jejich rodinám žijících na území hlavního města Prahy a v jeho nejbližším okolí.
Do programu zapojujeme děti, které:
- mají obtíže se sebevědomím a neumí se projevit,
- obtížně si hledají kamarády nebo se hůře adaptují v kolektivu,
- děti s poruchou pozornosti, hyperaktivní či naopak úzkostnější,
- nemají možnost navštěvovat žádný jiný kroužek,
- pocházejí z neúplných rodin, žijí jen s jedním rodičem či s prarodiči,
- se ocitly v obtížné životní situaci (smrt blízkého, rozvod rodičů, apod.),
- nechtějí trávit čas na ulici, u televize nebo počítače.
Princip programu KOMPAS
V KOMPASu se setkává skupina dětí a dobrovolníků jednou týdně na 2 hodiny minimálně po dobu půl roku (školní pololetí). Skupinky probíhají zpravidla v areálech základních škol v odpoledních hodinách (díky čemuž plynule navazují na výuku). Na schůzkách mají děti možnost zažít prostředí malé bezpečné skupiny, kde se mohou přirozeně projevit a zažít pocit přijetí od vrstevníků a dospělých dobrovolníků. Náplní schůzek jsou především hry a činnosti zaměřené na sebepoznání, zvýšení sebedůvěry a zlepšení sociálních interakcí a kreativity dětí. Dobrovolníci s dětmi vymýšlejí aktivity zaměřené na:
- osobnostní a sociální rozvoj – podpora zdravého sebevědomí a sebeprosazení,
- ujasnění si postojů, co je pro ně dobré a co špatné,
- spolupráce s vrstevníky i dospělými,
- odreagování přemíry energie,
- pravidla chování, ujasňování si hranic,
- orientace v obtížných životních situacích,
- řešení konfliktů apod.
Přínosy programu KOMPAS
V rámci programu vytváříme příležitosti ke zvyšování sociální adaptace dětí na sociální a kulturní prostředí a přirozené přejímání norem chování a morálních hodnot. Děti zapojené v projektu mají šanci na vyšší kvalitu budoucího života než děti ze stejné cílové skupiny, které se do projektu nezapojili. Těmto dětem, které často nemají jinou možnost, přinášíme rozvoj v osobním i sociálním životě a smysluplné využití volného času bez jakýchkoli finančních nároků na rodinu.
PRO RODINY S DĚTMI
Máte doma dítě ve věku 6 až 15 let, které:
- se stydí oslovit ostatní? Bojí se, že se ztrapní, nebo že nikoho nebude zajímat, co chce říct?
- neví, jak vyjádřit co si myslí a co cítí? Raději se nikomu nesvěřuje?
- nemá kamarády, se kterými by mohlo sdílet své každodenní radosti a starosti?
- nezapadá do kolektivu vrstevníků? Je ohroženo šikanou?
- vyhledává nevhodnou zábavu a neumí trávit smysluplně svůj volný čas?
- chce si jen tak odpočinout od všech povinností a užít si zábavu s dalšími kamarády?
V tom případě je tu KOMPAS právě pro Vaše dítě.
V programu KOMPAS zprostředkováváme setkávání skupin 3 – 4 vyškolených dospělých dobrovolníků s maximálně 8 dětmi. Každá skupina má zázemí v některé ze základních škol. Náplň schůzky je uzpůsobena zájmům dětí i dobrovolníků.
Dospělý dobrovolníci zastávají roli mentorů, tedy osob, které přirozenou cestou předávají hodnoty a vzorce vhodného chování. Nezastávají roli rodičů, pedagogů ani vychovatelů.
Co program KOMPAS přinese dětem?
- lepší vyjadřovací schopnosti, pomoc vyznat se ve svých emocích,
- možnost vyjádřit a zdravě prosadit svůj názor, zvyšování sebevědomí,
- schopnost navazovat přátelské vztahy s vrstevníky a dospělými,
- trénink soužití ve skupině a spolupráce,
- odolnost vůči vlivu skupiny, nácvik tolerance,
- naučit se respektovat a být respektován,
- stanovení a dodržování hranic, fungování s pravidly,
- znalost pravidelného režimu,
- znalost, jak smysluplně trávit volný čas,
- pozitivní zážitky, zábavu a odpočinek.
Kromě pravidelného setkávání na skupině mají děti možnost se několikrát do roka účastnit našich společných jednodenních akcí (Drakiáda, Vánoční dílnička, piknik, bowling) nebo víkendovky – sportovní víkendovka, víkend na farmě. Jednou za rok se vypravíme na letní tábor.
A co program přinese Vám?
Po celou dobu zapojení v projektu jste v pravidelném kontaktu s koordinátorkou, která Vám nabízí podporu, odborné rady a případné kontakty na další služby. Můžete využít individuálních psychosociálních konzultací a rodičovských skupin vedených odborníky (psycholožka a supervizor), které jsou místem ke sdílení náročných životních situací.
Dalším přínosem je jistota, že Vaše děti tráví kvalitně svůj volný čas v bezpečném prostředí.
Jak se zapojit?
Ozvěte se nám na kompas@hest.cz nebo na telefonní číslo 778 713 306.
Poté si sjednáme úvodní informativní schůzku, kde si předáme všechny potřebné informace k zapojení dítěte do programu.
Zapojení do programu KOMPAS je dobrovolné a bezplatné. Lze ho po domluvě předčasně ukončit.
PRO DOBROVOLNÍKY
Kdo jsou dobrovolníci v programu KOMPAS?
Lidé starší 18ti let s čistým trestním rejstříkem, kteří chtějí věnovat svůj čas někomu dalšímu. V KOMPASu vítáme komunikativní a kreativní lidi, se smyslem pro zodpovědnost a týmovou spolupráci, mající touhu se rozvíjet v různých oblastech života. Dobrovolníkem se může stát kdokoliv, protože každý z nás umí něco, co může poskytnout druhým.
Činnosti dobrovolníků v programu KOMPAS?
Tým dobrovolníků vede jednou týdně schůzky. Připravují program jednotlivých schůzek, přičemž se snaží vyjít vstříc nápadům a přáním dětí. Povinně se účastní supervizních schůzek jednou za měsíc a vedou zápisy o průběhu skupiny.
Role dobrovolníka v životě dítěte je podpůrná – není a v žádném případě nemá být náhradou role rodičovské, učitelské nebo vychovatelské.
Jaké benefity může program KOMPAS poskytnout?
Program nabízí šanci si vytříbit komunikační a organizační dovednosti a odnést si nové zkušenosti. K dispozici je průběžná asistence koordinátorů a odborné vedení supervizora. To vše se může stát příležitostí k zajímavé praxi běžně uznávané na psychosociálních oborech vysokých škol.
Zapoj se do programu KOMPAS a pomoz i druhým najít ten správný směr!
Chcete si vyzkoušet, jaké to je vést skupinku dětí, připravovat program a jak řešit nečekané situace? Chcete se seznámit s lidmi, kteří jsou na stejné vlně?
V případě zájmu o dobrovolnickou činnost vyplňte, prosím, dotazník dobrovolníka a my se ozveme.
Vaše dotazy rádi zodpovíme na kompas@hest.cz nebo na telefonním čísle 778 713 306.
PRO ODBORNÍKY
KOMPAS je zaměřen na děti, které jsou vystavovány rizikovým faktorům (individuální faktory, rodinné faktory, vrstevnické vztahy, školní faktory, faktory komunity, společenství a sousedských vztahů), což může zvyšovat potenciální výskyt rizikového chování. Tyto děti to mohou mít v životě složitější než jejich vrstevníci, obzvláště pokud se jim nedostává dostatečné vztahové podpory od jejich nejbližšího okolí a jsou tak nuceni adaptovat se na výše zmíněné rizikové faktory. Z důvodu toho nemají kapacitu věnovat se běžným dětským činnostem a rozvíjet se (znalostně i osobnostně) a může pro ně být složitější navazovat a udržovat zdravé vztahy a pečovat o své fyzické i duševní zdraví.
V programu nabízíme bezpečný mentoringový vztah ve skupině mezi dětmi “mentees” a dobrovolníky “mentory”. Dobrovolníci zastávají roli, kterou nejbližší okolí dítěte není schopné plnit a dítě díky tomuto vztahu získává pozitivní vzory, které postrádá a přirozeně rozvíjí své sociální dovednosti. „Mentoring přináší osobností, vědomostní a sociální rozvoj chráněnce a je součástí procesu jeho neformálního vzdělávání“.
Na základě pozitivních zkušeností se dlouhodobě a opakovaně na program obrací odborní pracovníci z oblasti sociálních a návazných služeb, základních škol, pedagogicko-psychologických poraden, dětských psychologů a dalších spolupracujících odborníků a organizací, kterým je program partnerem v profesionální péči o dítě a rodinu.
Pokud víte o rodině a dětech, kterým by mohl program KOMPAS pomoci ve zvýšení sociální adaptace, obraťte se na nás prostřednictvím emailu kompas@hest.cz nebo na telefonním čísle 778 713 306.